Midas Dedektör İade, Değişim İptal ve Şartları:

Ürün İade Şartları

Sitemiz üzerinden ya da telefon siparişi ile satın aldığınız ürünleri, teslim aldığınız tarihten itibaren yedi 14 gün içinde iade hakkınız bulunmaktadır. 

İade (cayma) hakkınızı aşağıdaki yönlendirmeler ve "Mesafeli Satışlar Sözleşmesi" kapsamında kullanabilirsiniz.

 

1. Öncelikle, müşteri hizmetlerimize 0216 421 30 30  numaralı telefondan ya da [email protected] adresinden ulaşarak, iade talebinizi iletiniz.

İade isteğiniz incelenecektir ve size verilen onayla birlikte, iade işlemleriniz başlayacaktır.

Bilgilendirme yapmadan ve onay almadan ürünlerinizi göndermemeniz gerektiği hususuna dikkat ediniz.

Depo/Teslim görevlisi bilgilendirilmesi yapılmayan göndericilerin kargolarını teslim alamamaktadır.

 

2. İadeler orijinal kutularında ve ambalajlarında yapılmalıdır. Orijinal kutuları, koruyucu jelatinleri, uyarı etiketleri, ambalajları zarar görmüş (yırtılmış, üstüne etiket ya da bant yapıştırılmış) ürünlerin iadesi kabul edilememektedir.

Müşteri ürünü kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri iade etmekle yükümlüdür.

 

3. İade etmek istediğiniz ürünlerin tüm parçaları, kullanma kılavuzu, aksesuarları ve varsa ürünler ile gönderilen hediyeler eksiksiz olmalıdır.

Ürünlerin siparişiyle kazanılan çek ve puanların, iptal tutarı oranında iptali gerçekleştirilir.

 

4. İade edilecek ürünlerin yanında, ürünlere ait faturaların 2 nüshası ve fatura ile birlikte gelen iade formu’nun doldurularak gönderilmesi gerekmektedir.

Faturanın 2 nüshasının tarafımıza ulaşmaması durumunda, yapılacak iadede KDV tutarı kadar kesinti yapılmaktadır. İade etmediğiniz diğer ürünler için faturanın bir fotokopisini almayı unutmayınız.

Not: Faturanızın fotokopisi de ürünlerinize ait garanti belgesi olarak kullanılabilmektedir.

 

5. Kurumlara kesilen faturalı ürünlerin iadesinde ise iade edilecek ürünlerin kurumun düzenlemiş olduğu, 'Ürün Birim Fiyatı + KDV' şeklinde kesilmiş 'İade Faturası' ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

 

6. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanır.

 

7. Arızalı ürünlere, arızalı ürünlere ait prosedür uygulanır.

Arızalı ürünlerin gönderimi Yurtiçi Kargo ile resmi firma adımız olan "Midas Kurumsal İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi” adına karşı ödemeli olarak ücretsiz bir şekilde gönderebilirsiniz.

Diğer kargo firmaları ile yapılan gönderilerde ücret müşteriye aittir. Yurtiçi Kargo dışındaki firmalar ile yapılan alıcı ödemeli gönderiler, firmamız tarafından kesinlikle teslim alınmamaktadır.

Bu hususa dikkat ederek iki defa kargo ücreti ödememiş olursunuz.

 

8. Ücret İadesi Aşaması: Bize ulaşan ürünlerin incelemesi bittikten ve iadeye uygun olduğu onaylandıktan sonra iadeniz en geç 10 iş günü içinde yapılacaktadır.

Ücret iadeleri sizin ödeme yönteminizle aynı şekilde yapılmaktadır. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeler kredi kartınıza bankanız tarafından iade edilir.

Havale/EFT ile yapılan ödemeler bize bildireceğiniz banka hesap numarasına iade edilir.

 

9. İadesi Yapılamayacak Ürünler: Ürünlerin hiçbir suretle açılmamış, montajı yapılmamış ve denenmemiş olmaları halinde iadeleri kabul edilebilir.

Ürünlerin iadesinin gerçekleşebilmesi için ürünün sıfır (hiç kullanılmamış) özelliğinin kaybolmamış olması gerekmektedir. 

* İadeniz, Mesafeli Satışlar Sözleşmesi'nde belirtilen "Cayma Hakkı" ve "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" şartlarına uygun olmalıdır. (bkz.Mesafeli Satış Sözleşmesi)

 

Ürün Değişim Şartları:

Sitemiz üzerinden ya da telefon siparişi ile aldığınız ürünleri, teslim aldığınız tarihten itibaren 3 (üç) iş günü içinde değiştirme imkânınız bulunmaktadır.

 

1. Müşteri Hizmetlerimize 0216 421 30 30 numaralı telefondan ya da [email protected] mail adresimizden ulaşarak, değişimini istediğiniz ürünler hakkında arkadaşlarımızı bilgilendiriniz.

Değişim isteğinizin onayı ile birlikte arkadaşlarımız size geri dönüş yapacaklar ve değişim işlemleriniz başlayacaktır.

Değişim talebi yapılmayan ve değişim onayı alınmadan gönderilen ürünler kesinlikle teslim alınmamaktadır.

 

2. Değişimler orijinal kutularında ya da ambalajlarında yapılmalıdır.

Orijinal kutuları, koruyucu jelatinleri, etiketleri, ambalajları zarar görmüş (yırtılmış, üstüne etiket ya da bant yapıştırılmış) ürünlerin değişimi yapılmamaktadır.

Değişimi istenen ürün bize ulaştığındaki hali, daha önce müşteriye teslim edildiği haldeki gibi olmalıdır.

 

3. Değişimi istenen ürünlerin yanında, ürünlere ait faturaların bir nüshasının gönderilmesi gerekmektedir. Tarafımızdan değişimi yapılan ürün için faturanız yeniden düzenlenecek ve size gönderilecektir.

Faturaları eksik gönderilen ürünlerin değişimi yapılamaz. Değişim istemediğiniz diğer ürünler için faturanın bir fotokopisini almayı unutmayınız.

Not: Faturanızın fotokopisi de ürünlerinize ait garanti belgesi olarak kullanılabilmektedir.

 

4. Kurumlara kesilen faturalı ürünlerin değişiminde ise, bir üst maddedeki gibi faturaların tüm nüshalarının ürünle birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Değişimle birlikte, yeniden düzenlenen fatura tarafınıza gönderilecektir.

 

5. Değişimlerde tüm kargo masrafları müşteriye aittir.

Gönderilerinizi, anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ile "Midas Kurumsal İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi " adına yaptığınız takdirde normalden çok daha ucuza gönderebilirsiniz.

 

Sipariş İptali Şartları:

Sitemiz üzerinden ya da telefon ile verdiğininiz siparişleri, kargoya verilmeden önce iptal etmek istemeniz durumunda telefonla 0216 421 30 30’u arayarak müşteri hizmetlerimizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.

E-posta ile yapılan bildirimler daha geç işleme alınabileceği için telefon ile bildirim yapmanızı önemle rica ediyoruz.

 

1. Siparişiniz eğer kargoya verilmişse iade kapsamında değerlendirilir ve ilgili prosedür uygulanır.

 

2. Sipariş iptalinizin ardından, iadeniz en geç 10 iş günü içinde yapılacaktadır.

Ücret iadeleri sizin ödeme yönteminizle aynı şekilde yapılmaktadır. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeler kredi kartınıza bankanız tarafından iade edilir.

Havale/EFT ile yapılan ödemeler bize bildireceğiniz banka hesap numarasına iade edilir.

PayTR ödeme sistemi ile yapılan alışverişlerdeki iadeler de yine bu sistemler üzerinden gerçekleştirilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR