Alan Tarama Cihazları Hakkında Bilgiler

Alan Tarama Cihazları Hakkında Bilgiler

Alan Tarama Cihazları

Define arayıcılarının çok geniş arazilerde günler, haftalar süren arama çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali yüksektir. Geniş arazilerde tam olarak nereyi arayacağınızı bilmemeniz gayet normaldir. Fakat böyle bir durumda rastgele bir noktadan aramaya başlamak boşa kürek çekmek olacaktır. Bu noktada ‘alan tarama cihazları’ devreye girmektedir.

Çok geniş arazilerde sizi hedefe doğru yönlendiren bu sistemler, yeraltında bulunan metallerde biriken enerjiyi algılayarak yönlendirme gerçekleştirir.  

Alan Tarama Nedir?

Alan tarama cihazı veya bilinen diğer adı ile alan tarama çubuğu geçmişi mö yıllara dayanan su,metal veya değerli taşları tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.

İngilizcede ‘Dowsing(Dovsing)’ olarak bilinmektedir. Kelimenin tam karşılığı Su Cadılığı’dır. Ökült bir yöntemdir. Ökültizm, din ve bilimin kapsamı dışında kalan doğaüstü uygulamalar olarak açıklanmaktadır.

Çatalsopa olarak da bilinen bu yöntemde Y veya L şeklinde ince bir dal, sopa, tahta kullanılır. Bir su kaynağına veya hedefe yaklaşıldığında arayıcının elindeki değneğin ucu bükülür, arayıcı bu bükülme hareketine bakarak yönü ve miktarı tahmin eder. Bazıları ise sarkacın salınımlarına bakarak hareket eder ve bu kullanıcılara da ‘radiestezist’ denmektedir.  (https://tr.wikipedia.org/wiki/Dovsing)

Define aramalarında en çok kullanılan sistemlerden biridir. Kullanım amacı noktasal bir tespit yapmak değildir. Metal dedektörlerine yardımcı bir sistemdir. Yönlendirme yaptığı alanlarda aramalarınızı yaparak daha kısa sürelerde hedefe ulaşabilirsiniz.

 

Alan Tarama Cihazı Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber alan tarama cihazları da gelişmiştir. Daha önce sadece çubuklar kullanılarak gerçekleştirilen bu yöntemin artık ekranlı, seçilebilir frekans değerlerine sahip cihazlar ile yapabilmek mümkündür.

Daha önce bu cihazlar ile tecrübesi bulunmayan, amatör kişiler için hedefe ulaşılması zor bir sistemdir. Yer altında bulunan define veya boşlukları tespit etmenizde bir kılavuz görevi üstlenir ve sizi hedefe doğru yönlendirir. Bu sistemlerde, göğüs hizasında ve zemine paralel bir şekilde bekletilir ve verilen yöne doğru harekete geçilir.

Kullanıcının sistemin çalışma mantığı ve detaylı bilgi sahibi olması için arazide pratik yapılması gerekmektedir.

Yer altında bulunan metaller 45 derecelik açı ile yüzeye yayılır. Yüzeye ulaşan bu enerji dik bir açıya kavuşur ve 100-180 cm kadar yükselebilir.

 

Alan Tarama Modelleri

Birçok markanın farklı modelleri mevcuttur. Tüm modelleri görmek için alan tarama kategorimize göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: alan tarama, dedektör, define, long range , alan dedektörü
Mayıs 03, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR