Türkiye' de Dedektör Yasak Mı?

Türkiye' de Dedektör Yasak Mı?

Türkiye’de dedektör yasak mı ?

Türkiye’de dedektör yasak mı ? sorusu kullanıcıların en çok merak ettiği, bir model seçimi yapıp aramalarına başlamadan önce kesinlikle dikkat etmeleri gereken bir konudur. Bu yazımızda bu konuya değinmek istedik.

Türkiye’de dedektör yasak mı ?

Türkiye’de dedektör yasak mı ? sorusunu cevaplamak için kesinlikle define arama yönetmeliğine bir göz atmamız gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı mevzuat bilgi sisteminde de bulabileceğimiz define arama yönetmeliğinin önemli maddelerine değinelim.

 

Define Arama Yönetmeliği

"Madde 3 – Bu Yönetmelik 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. maddesine, 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 772. ve 773. maddelerine ve 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununun ekinde yer alan (8) sayılı tarife hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.”

Madde 4 – Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

a) Bakanlık: Kültür ve Turizm Bakanlığını,

b) Define: Gömülmüş veya saklanmış olduğu ve duruma göre artık malikinin bulunmadığı kesin olarak anlaşılan, 2863 sayılı Kanunun 6 ncı ve 23 üncü maddeleri dışında kalan ve bilimsel değer taşımayan menkul varlıkları,

c) Genel Müdürlük: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünü,

ç) Müze: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müzeleri,

ifade eder.”

Tanm ve terimleri öğrendiğimize göre asıl merak edilen soruları yanıtlayabiliriz.

 

Define Arayacak Kişi Ne yapmalı ?

Define aramasına başlayacak kişi ilk olarak define arayacakları yerin bağlı olduğu amire dilekçe ile bir müraacat gerçekleştirir. Dilekçede define arama yönetmeliğinde belirtilen bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Madde 5 ve madde 6’ ya dikkat etmeliyiz.

"Madde 5 – Define aramak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire bir dilekçe ile müracaat ederler.”

"Madde 6 – Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir.

Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskûn, gayrimeskûn, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Müze müdürlüğünce başvuruya konu alanın 2863 sayılı Kanun kapsamında tespit ve tescil edilen alanlar ve mezarlıklar arasında olmadığına karar verilmesi durumunda, başvuru sahibinden 7 nci maddede belirtilen belgeler istenir.”

 

Define Aranacak Yer Özellikleri 

Define araması yapacağınız yerin özellikleri de define arama yönetmeliği madde 8’de belirtilmiştir.

"Madde 8 – Define aranacak yer elli (50) metrekareyi ve on metre derinliği geçemez.

Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir.

Su altında define araması yapılamaz.”

Ayrıca bu bağlamda madde 9’u incelemek de yararlı olacaktır.

"Madde 9 – Mülki amir, define aranacak yerin 2863 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinde belirtilen yerler ile sit alanları ve mezarlıklar arasında olup olmadığını, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığını en yakın müze müdürlüğüne tespit ettirir.”

 

Define Araması Kaç Gün Sürer ?

Define araması kaç gün sürer ? sorusunun cevabı 15 gündür. Net ve açık şekilde belirtilmiştir. Fakat hangi durumlarda bu süre esnetilebilir bu durumlarda önemlidir.

Define araması aralıksız en çok on beş (15) gün devam eder. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere çalışılmayan süre kadar valilikçe uzatılabilir. Çalışmalara ara verilen süre içerisinde çevre sakinlerinin can ve mal güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin alınmasından ve doğabilecek tüm zararın karşılanmasından define arayıcısı sorumludur.

Define aramak isteyenlere aynı süre içinde birden fazla yerde arama izni verilemez. Daha önce define araması yapılmış alanlar için yeni bir başvuru yapılamaz. Define arama izni başkalarına devredilemez. Bu iş için bir başkası tevkil olunamaz.”

 

Define Buldum Ne Yapmalıyım ?

Tüm istenilen belgeleri edindiniz, izinleri aldınız ve 15 günlük süreç sizin için başladı. Aramanız bir amaca ulaştı ve Define buldum ne yapmalıyım ?, Hazine bulunursa devlet ne kadar veriyor ? gibi sorulara cevap aramaya başladınız. Bu durumda madde 17 size yardımcı olacaktır. Peki, madde 17 ne diyor ? Hemen bakalım.

"Madde 17 – Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az üç kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazine ve Maliye Bakanlığına teslim edilir.”

 

Define Buldum Değeri Nedir ? 

Define buldum değeri nedir ? sorusu için kesinlikle net bir cevap verilemez. Bulunan arazi, bulunan define değerleme yapılması için önemli etkenlerdir. Define arama yönetmeliğinde madde 18’de yapılan düzenlemeye bir göz atmamız gereklidir.

"Madde 18 – Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.”

 

Define Dedektörü

Amacınıza uygun bir define dedektörü, tüm yasal süreci tamamlayıp define aramanıza başlamanızda en önemli yardımcınız olacaktır. Derin bir arama mı yapacaksınız yoksa yüzeysel kalıntıları mı hedefliyorsunuz bu sorunun net bir şekilde cevabını vermiş olmanız gerekmektedir. Çünkü her define dedektörü modelinin kapasitesi ve özellikleri farklıdır.

 

Define Dedektörü Modelleri  

En çok tercih edilen ve en profesyonel define dedektörü modellerini sıralayacak olursak;

  • XP Deus 2 dedektör
  • Garrett ATX dedektör
  • Nokta makro Deephunter dedektör
  • Nokta Makro Simplex dedektör
  • XP deus dedektör

Modellerini örnek gösterebiliriz. Yapacağınız aramaya göre bu modeller arasından seçim yapılabilir.

 

Define dedektörü fiyatları

Define dedektörü fiyatları, model ve marka olarak farklılık göstermektedir. İthal markaların fiyatları döviz kuruna bağlı olarak artış ve düşüş göstermektedir. Bu yüzden sürekli olarak dedektör fiyatlarını takip etmek önemlidir. En güncel dedektör fiyatlarını https://www.midasdedektor.com/metal-dedektoru adresinden takip edebilirsiniz.

Midas dedektör olarak döviz kurlarından kaynaklı kullanıcıların çok fazla etkilenmemesi adına belirli aralıklarla kampanyalar ve indirimler yapmaktayız. Özellikle nakit alımlarda indirim fıratlarını kaçırmamak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Üstelik kredi kartına vade farksız taksit imkanı da Midas dedektör farkı ile dedektör kullanıcıları ile buluşuyor.

Etiketler: dedektör, yasak, arama yapmak, yasalar, define arama, yasal mı,
Mayıs 03, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR